Rakastetun Pikku Prinssin kirjoittajan, Antoine de Saint- Exuperyn, viimeinen lento on yksi toisen maailmansodan suurista mysteereistä. Tapahtumien kulusta oli vuosikymmenien ajan vain arvailuja ja huhuja. Syöksynyt Alpeille? Tekninen vika? Itsemurha?
Antoine de Saint-Exuperyn lähti 31.7.1944 Korsikan Bastia-Borgosta tiedustelulennolle P-38 Lightning-koneellaan Etelä-Ranskan suuntaan valokuvatakseen Grenoblen ja Annecyn välistä seutua. Hän ei olisi saanut 44 vuoden iässä enää lentää terveydillisistä syistä. Legendaariseen maineeseen nousseena kansallissankarina hän kuitenkin sai luvan nousta ilmaan. Tältä lennolta hän ei koskaan palannut.
Vuonna 1998 eräs kalastaja löysi Saint-Exuperylle kuuluneen hopeisen ranneketjun merestä, Marseillesta etelään. Löydön innoittamina meriargeologit tutkivat Marseillen vesialueita, ja vuonna 2000 meren pohjasta löytyi Lockheed P-38 Lightningin hylky, jonka viranomaiset vuonna 2004 vahvistivat Saint-Exuperyn koneeksi. Nyt, yli 60 vuotta tapahtuneen jälkeen, on vihdoin olemassa myös vahvaa näyttöä siitä, mitä tuona kohtalokkaana päivänä 31.7.1944 todella tapahtui.
Claas Triebel on psykologi ja kirjailija, joka työskentelee Munchenin sotakorkeakoulussa. Lino von Gartzen on Baijerin meriarkeologiayhdistyksen piirissä toimiva sukeltaja ja meriarkeologi. Hän työskentelee myös patentti- ja suojaoikeuksia tutkivassa yrityksessä Starnbergissä Etelä-Saksassa.